پر انرژی پاکستان بزرگراه پاکستان بین الملل

پر: انرژی پاکستان بزرگراه پاکستان بین الملل پاکستان شورشی بلوچستان پاکستان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی روز متفاوت در بازارها

روز گذشته بازارها شاهد عوض کردن فضای معاملاتی بودند؛ به طوری که شاخص کل بورس توانست روند نزولی خود را عوض کردن دهد و با زیاد کردن ۳۱۶ واحدی به کانال ۹۳ هزار افز

روز متفاوت در بازارها

روز متفاوت در بازارها

عبارات مهم : بازار

پنج چاشنی چرخش بورس

روز گذشته بازارها شاهد عوض کردن فضای معاملاتی بودند؛ به طوری که شاخص کل بورس توانست روند نزولی خود را عوض کردن دهد و با زیاد کردن ۳۱۶ واحدی به کانال ۹۳ هزار افزایش کند. همچنین، سکه و ارز که در ساعات ابتدایی معاملات یکشنبه اوج های جدیدی را در تاریخ خود ثبت کرده بودند، دیروز روندی کاهشی پیدا کردند.

بر این اساس، سکه با کاهشی ۱۴۰ هزار تومانی در مجموع دو روز، کانال دو میلیون تومان را واگذار کرد و دلار در بازار غیررسمی به نیمه پایینی کانال ۶۰۰۰ تومان نزدیک شد. در بازار سهام نزدیک شدن قیمت ها به کف های حمایتی، معاملات مثبت در بورس کالا، گمانه زنی جهت شناورسازی قیمت ارز، رشد قیمت نفت و پیش خور شدن ریسک سیستماتیک از جمله عوامل چرخش مسیر بورس شناسایی شدند. به این ترتیب، بخش مهمی از صنایع بورسی صعودی شدند و حتی در بسیاری از نمادها زیاد کردن تقاضا به صف خرید کشیده شد. در بازار سکه و دلار نیز مداخله بازارساز، انتظار جهت عرضه سکه های پیش فروش در بازار و برخورد قیمت ها به سقف های مقاومتی به عنوان دلایل عقبگرد قیمتی در این دو بازار عنوان می شوند. هرچند عوامل مزبور جهت عوض کردن مسیر بازارهای داخلی مطرح می شوند؛ ولی کارشناسان معتقدند اصلاح انتظارات از آینده برجام چاشنی مهم اوضاع معاملاتی دیروز بوده است.

روز متفاوت در بازارها

روز متفاوت در بازارها

روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی و دلار در بازار غیررسمی در مسیر کاهشی قرار گرفتند؛ نتیجه خروج فلز گرانبهای داخلی از مدار ۲ میلیونی و عقبگرد دلار به میانه کانال ۶ هزار و ۳۰۰ تومان بود. در بازارهای مرزی، شاخص ارزی افت بیشتری را از خود نشان داد؛ به عنوان مثال، ارزش این ارز در هرات افغانستان تا محدوده ۶ هزار و۹۰ تومان عقب نشست و بازیگران سلیمانیه نیز دلار را حدود ساعت ۳ بعدازظهر در محدوده ۶هزار و ۱۹۰ تومان معامله کردند. فعالان بازار ارز چنین تغییرات کاهشی گسترده را در ۲ روز گذشته نشانه ای از عوض کردن انتظارات دانسته اند. از نظر آنها، تصور معامله گران نسبت به تصمیم احتمالی ترامپ در مورد برجام دچار عوض کردن شده است است که موقعیت معاملاتی خود را عوض کردن داده اند. در روزهای اخیر زمزمه های بیشتری مبنی براحتمال به تعویق افتادن ضرب الاجل ترامپ درخصوص توافق هسته ای شنیده شد. روز یکشنبه نیز دلار تا آستانه مرز ۷ هزار تومانی پیش رفت ولی به یکباره با افت شدید ۶۰۰ تومانی پایین آمد و در محدوده ۶ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت.

روز گذشته بازارها شاهد عوض کردن فضای معاملاتی بودند؛ به طوری که شاخص کل بورس توانست روند نزولی خود را عوض کردن دهد و با زیاد کردن ۳۱۶ واحدی به کانال ۹۳ هزار افز

یکی دیگر از نشانه های عوض کردن انتظارات بازار روند قیمت سکه بود. سکه که روز شنبه تا آستانه مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی اوج رفته بود، در دو روز گذشته ۱۴۰ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی همسو با افت قیمت دلار، ۷۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. سکه روز یکشنبه نیز ۷۰ هزار تومان افت را به ثبت رسانده بود. به گفته فعالان، شروع تحویل سکه های پیش فروش در کنار افت قیمت دلار دو عامل دیگری بودند که در افت فلز گرانبهای داخلی اثرگذار شدند. در این میان خبرهایی نیز در بازار شنیده می شد که بعضی افراد تلاش داشتند سکه های پیش خرید شده است خود را با قیمت یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بفروشند.

در واقع این دسته پیش از آنکه سکه های خود را تحویل بگیرند، قصد داشتند اقدام به فروش آن کنند. روز یکشنبه اعلام شد، سکه های پیش فروش شده است در سررسید یک ماهه ممکن است یک هفته سریعتر تحویل متقاضیان داده شود.همسو با افت سکه تمام بهار آزادی، قیمت سکه های کوچک تر نیم و ربع نیز کاهشی شد. روز گذشته نیم سکه از کانال میلیونی خارج شد و با ۴۷ هزار تومان افت به قیمت ۹۶۰ هزار تومان رسید. ربع سکه نیز با افت ۲۰ هزار تومانی به بهای ۵۸۵ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از مرز ۲۰۰ هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت. در سومین روز هفته، هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۱۲ هزار و ۵۸۳ تومان به قیمت ۱۸۷ هزار تومان رسید. افت دسته جمعی سایر سکه ها در کنار سکه تازه نشانه دیگری از عوض کردن فضای بازارها بود.

نزول درهم

یکی دیگر از متغیرهایی که نگاه معامله گران داخلی را بیش از سایر عوامل به خود معطوف می کند، قیمت حواله درهم هست. قیمت حواله درهم روز یکشنبه تا آستانه مرز هزار و ۸۷۰ تومان رشد کرد ولی به یکباره در مسیر کاهشی قرار داده شد و از کانال هزار و ۸۰۰ تومان خارج شد. روز دوشنبه روند کاهشی قیمت حواله درهم با شدت بیشتری پی گرفته شد و این ارز با خروج از کانال هزار و ۷۰۰ تومان وارد کانال هزار و ۶۰۰ تومان شد. با قیمت حواله ۱۶۸۰ تومانی، ارزش دلار در بازار داخلی نمی توانست بالاتر از ۶ هزار و ۲۰۰ تومان قرار بگیرد. با این حال، بازیگران ارزی با تکیه بر دلایلی چون ریسک معامله در شرایط غیرقانونی، قیمت دلار در بازار آزاد را به زیر ۶ هزار و ۳۰۰ تومان نیاوردند. این در حالی بود که در بازارهای مرزی قیمت دلار حتی نسبت به قیمت حواله درهم در سطح پایین تری قرار داشت. روز گذشته، به گفته فعالان، ارزش دلار در منطقه هرات زیر ۶ هزار و ۱۰۰ تومان بود. در بازار سلیمانیه نیز قیمت ۶ هزار و ۱۹۰تومان در ساعات انتهایی روز به ثبت رسید. از روند قیمت های بازارهای مرزی به نظر می رسد نگاه معامله گران زیاد به سوی قیمت های پایین تر هست، ولی باید دید تصویر العمل بازار به سطح حمایتی ۶ هزار تومانی چه خواهد بود.

روز متفاوت در بازارها

نوسانات اخیر با فرمول های اقتصادی مطابقت ندارد

روز گذشته یکی از اعضای اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه نوسانات چند روز اخیر طلا و سکه با فرمول های اقتصادی مطابقت ندارد، ادامه داد: «از دو روز گذشته در حالی که قیمت جهانی طلا رو به کم کردن گذاشت، شاهد زیاد کردن بی رویه، حباب گونه و کاذب طلا و سکه در داخل کشور بودیم». وی این روند را ناشی از تقاضای کاذب در بازار داخل دانست و افزود: «شایعه و تنش ها راجع به برجام باعث شده است است بسیاری از مردم نقدینگی و پول خود را به یک سرمایه مطمئن همچون طلا و ارز تبدیل کنند.» با این حال چنانچه کشتی آرای اشاره کرد، بخشی از زیاد کردن قیمت طلا برآمده از التهاب و هیجانات کاذب در بازار بود؛ موضوعی که به نظر می رسد در افت یکباره قیمت ها نقش داشته هست. در واقع از آن جایی که قیمت ها بدون اعتبار خاصی رشد کرده بودند، به یکباره مسیر خود را به سرعت عوض کردن دادند. کشتی آرای در مورد قیمت ها فعلی اظهار کرد: «در بازار آشفته کنونی، معاملات معمول و مرسوم انجام نمی شود و خریداران و فروشندگان واقعی که قصد داد و ستد دارند، خرید و فروش نمی کنند، ولی شایعات قیمت ها را دچار نوسان می کند.»

روز گذشته بازارها شاهد عوض کردن فضای معاملاتی بودند؛ به طوری که شاخص کل بورس توانست روند نزولی خود را عوض کردن دهد و با زیاد کردن ۳۱۶ واحدی به کانال ۹۳ هزار افز

واژه های کلیدی: بازار | کانال | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs