پر انرژی پاکستان بزرگراه پاکستان بین الملل

پر: انرژی پاکستان بزرگراه پاکستان بین الملل پاکستان شورشی بلوچستان پاکستان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چرا لیزینگ بانک‌ها به مسکن وارد نمی‌شوند؟

در حالی لیزینگ مسکن در آخرهای سال گذشته آزاد شد که لیزینگ بانک‌ها جهت ورود به این بحث دارای ممنوعیت هستند، این موضوعی است که اکنون مورد انتقاد انجمن لیزینگ قرار

چرا لیزینگ بانک‌ها به مسکن وارد نمی‌شوند؟

چرا لیزینگ بانک ها به مسکن وارد نمی شوند؟

عبارات مهم : انجمن

در حالی لیزینگ مسکن در آخرهای سال گذشته آزاد شد که لیزینگ بانک ها جهت ورود به این بحث دارای ممنوعیت هستند، این موضوعی است که اکنون مورد انتقاد انجمن لیزینگ قرار گرفته و معتقدند که این نگاه بانک مرکزی اشتباه هست.

به گزارش ایسنا، بحث آزادسازی ورود لیزینگ ها به حوزه مسکن در چند سال اخیر مورد توجه قرار داده شد و مشورت های زیادی بین شرکت های لیزینگ و وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی انجام شد تا اینکه در آخرهای سال گذشته با بازبینی که در دستورالعمل لیزینگ ها شکل گرفت و در شورای پول و اعتبار تصویب شد، ولی ساز و کاری که راجع به آن اعلام شد، از این حکایت داشت که ظاهرا شرایط مناسبی جهت برپایی لیزینگ های مسکن وجود ندارد.

چرا لیزینگ بانک‌ها به مسکن وارد نمی‌شوند؟

در شرایط تعیین شده، لیزینگ ها می توانستند تا سقف ۷۰ درصد از قیمت کارشناسی مسکن را به متقاضیان تسهیلات با سود ۲۱ درصد ارائه کنند. در عین حال که دوره بازپرداخت اقساط کوتاه مدت بود و چندان قابل قیاس با شرایطی که وام مسکن جهت متقاضیان فراهم می کرد، مطابقت نداشت.

این در شرایطی است که مدیران انجمن لیزینگ تاکید داشتند نباید در شرایط موجود این انتظار بین مردم ایجاد شود که بتوانند بلافاصله بعد از ابلاغ دستورالعمل لیزینگ از آن جهت استفاده از تسهیلات مسکن کمک بگیرند. آیا که باید زمینه های مورد نیاز جهت ورود لیزینگ ها مهیا شود. این عنوان مورد توجه بود که اعتبارات مسکن باید بلندمدت پرداخت شده است و در بخش لیزینگ ها هم به این روال باشد. از سوی دیگر ممنوعیت ورود لیزینگ های بانک ها از سوی بانک مرکزی به لیزینگ مسکن مورد توجه بود.

در حالی لیزینگ مسکن در آخرهای سال گذشته آزاد شد که لیزینگ بانک‌ها جهت ورود به این بحث دارای ممنوعیت هستند، این موضوعی است که اکنون مورد انتقاد انجمن لیزینگ قرار

با گذشت نزدیک به یک سال از آزاد شدن لیزینگ مسکن و اجرایی نشدن آن دبیرکل انجمن لیزینگ در این باره توضیحاتی ارائه کرده هست. آن طور که موقعی عنوان کرده با مجوز بانک مرکزی لیزینگ ها می توانند به بخش مسکن وارد شوند، ولی لیزینگ های غیربانکی و این یکی از مسائلی است که باید حل و فصل شود.

به گفته وی نگاه بانک مرکزی به لیزینگ بانک ها باید عوض کردن کند آیا که اکنون نگاهی که در مورد آنها وجود دارد، اشتباه هست. بانک مرکزی باید تدابیری بیندیشد که لیزینگ بانک ها هم بتواند به بخش مسکن وارد شوند، اگر قرار باشد که در این باره اقدامی نکنند، اصلا آیا باید لیزینگ داشته باشند؟

وی با بیان اینکه باید مقررات مورد نیاز جهت لیزینگ بانک ها فراهم شود، گفت: اگر قرار است بخشنامه ای را بانک مرکزی به طور یکسان به بانک ها و لیزینگ های آنها ابلاغ کند، به طور حتم لیزینگ ها نمی توانند از بعد آن برآیند. این در شرایطی است که باید نوع نظارت بر لیزینگ ها متفاوت از نظارت بر بانک ها باشد. آیا که جنس فعالیت آنها با یکدیگر تفاوت می کند.

چرا لیزینگ بانک‌ها به مسکن وارد نمی‌شوند؟

دبیرکل انجمن لیزینگ با اشاره به اینکه دغدغه بانک مرکزی اصلاح نظام بانکی هست، افزود: ولی نباید این عنوان موجب ضربه زدن به شرکت های لیزینگ شود. آیا که لیزینگ ها نیازمند اصلاح نیستند و در حال شکل گیری و توسعه بوده و در این شرایط اصلاح قانون به کار نمی آید. بلکه باید به سمت تدوین قوانین و مقررات جهت لیزینگ ها پیش رفت.

وی با اشاره به اینکه قوانینی جهت لیزینگ ها در حال تدوین هست، افزود: حتی نظرهایی وجود دارد که نباید لیزینگ ها را جزو بازار غیرمتشکل پولی به حساب بیاوریم. آیا که در این بازارها پول و سپرده گیری می شود در حالی که لیزینگ ها سپرده پذیر نیستند و باید این نگاه عوض کردن کند.

در حالی لیزینگ مسکن در آخرهای سال گذشته آزاد شد که لیزینگ بانک‌ها جهت ورود به این بحث دارای ممنوعیت هستند، این موضوعی است که اکنون مورد انتقاد انجمن لیزینگ قرار

موقعی در مورد اینکه در پیشنهادی که انجمن لیزینگ به بانک مرکزی در رابطه با اصلاح در شرایط لیزینگ مسکن ارائه کرده هست، عنوان سود چه تغییری خواهد کرد، گفت که ما تاکید داریم که باید قیمت سود به صورت رقابتی تعیین شود، به عبارتی بهای تمام شده است به اضافه یک سود مقبول شود. باید بدانیم که شرکت های لیزینگ منابع را از کجا تامین می کنند و چقدر جهت آنها هزینه دارد آنها با سود قابل قبولی که به آن تخصیص داده شده است می دهند، سود نهایی تعیین شود، ولی اکنون بانک مرکزی سود ۲۱ درصد یعنی سود مرسوم تسهیلات در شبکه بانکی به اضافه سه درصد را پیش بینی کرده که از نظر ما قابل قبول نیست.

دبیرکل انجمن لیزینگ همچنین در مورد الزامات اجرایی شدن لیزینگ مسکن دو عنوان دیگر را مورد توجه قرار داد. اول اینکه باید شرکت های لیزینگ بتوانند منابع مورد نیاز و کافی خود را به خوبی تامین کنند آیا که آنها اکنون نمی توانند به تنهایی در بازار مسکن فعالیت کرده و نیازمند حمایت از سوی بخش هایی از جمله انبوه سازان، سرمایه گذاران، بازار سرمایه، بازار بدهی، وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن هستند.

چرا لیزینگ بانک‌ها به مسکن وارد نمی‌شوند؟

موضوع دیگر مورد توجه در این رابطه که دبیرکل انجمن لیزینگ به آن اشاره داشت، مربوط به فعالیت انبوه سازان هست. به طوری که باید انبوه سازان فرهنگ کار کردن با لیزینگ را یاد بگیرند. وی گفت که اکنون انبوه سازان و سرمایه گذاران کلان در بخش مسکن فکر می کنند که باید به آسانی نقدینگی و سرمایه در اختیار آنها قرار گرفته و ساخت و ساز انجام دهند و در نهایت به سرعت به پول نقد خود برسند. در حالی که باید بدانند که این گونه سرمایه گذاری در قالب پوشش ریسک و اعتباری خواهد بود.

واژه های کلیدی: انجمن | بازار | مرکزی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs