پر انرژی پاکستان بزرگراه پاکستان بین الملل

پر: انرژی پاکستان بزرگراه پاکستان بین الملل پاکستان شورشی بلوچستان پاکستان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی صحبت کردن در مورد احمدی‌نژاد، اتلاف وقت است / غرویان

محسن غرویان اعتقاد است آنانی که در برابر کارها اخیر محمود احمدی‎نژاد و یاران نزدیکش سکوت کرده‌اند، در واقع قصد حمایت از او را دارند.

صحبت کردن در مورد احمدی‌نژاد، اتلاف وقت است / غرویان

غرویان: صحبت کردن در مورد احمدی نژاد، اتلاف وقت است

عبارات مهم : روحانیت

محسن غرویان اعتقاد است آنانی که در برابر کارها اخیر محمود احمدی‎نژاد و یاران نزدیکش سکوت کرده اند، در واقع قصد حمایت از او را دارند.

این روزها همچنان بحث، حول محور رییس دولت‎های نهم و دهم داغ هست. او و حلقه چند نفره دوستانش اتهاماتی به بعضی مقامات و مسئولان قضایی وارد کرده‎ و قیافه حق به جانبی هم به خود می‎گیرند. افشاگری عنوانی است که آنها به تمام تحرکات این روزهای خود می دهند و اگرچه در این مسیر، کسی را خارج از جمع چند نفره ارزش همراه خود نمی بینند، ولی با اعتراضی هم از سوی حامیان پر و پاقرص خود روبه رو نیستند.

صحبت کردن در مورد احمدی‌نژاد، اتلاف وقت است / غرویان

همان هایی که در تمام هشت سال کشورداری احمدی نژاد از تمامی کارها او حمایت می کردند، همچنان سیاست سکوت را در برابر کارها خارج از عرف او در پیش گرفته اند.

شاید همین امر هم باعث شده است باشد که احمدی‎نژادی ها هر روز یک نفر را نشانه حملات خود قرار دهند؛ یک روز مسئولان عالی قضایی، یک روز دولتمردان بعد از خود و در روزی دیگر صورت هایی از جامعه روحانیون. محسن غرویان روحانی اصولگرایی که مدتها پیش خود را از حلقه دوستداران محمود احمدی نژاد و بطور مشخص، شخص آیت‎ا‎لله مصباح یزدی جدا کرده هست، در پیش گرفتن سیاست سکوت از سوی بعضی طرفداران سابق رییس دولت‎های نهم و دهم را مورد انتقاد قرار داده و اعتقاد است: «افرادی که تا حد زیادی کارهای دولت‎های نهم و دهم را تایید می کردند و به میزان زیادی هم ارزش آنان را اوج می بردند و می گفتند یارانه ها پول امام وقت هست، بدانند که این سکوت جهت مردم محل پرسش هست. روحانیت نباید ساکت باشد. همان علما و بزرگان باید بیایند و مردم را توجیه کنند.»

مشروح گفت وگو با او را در ادامه بخوانید:

محسن غرویان اعتقاد است آنانی که در برابر کارها اخیر محمود احمدی‎نژاد و یاران نزدیکش سکوت کرده‌اند، در واقع قصد حمایت از او را دارند.

این روزها محمود احمدی نژاد دست به کارها عجیب و غریبی زده هست. از توهین به دستگاه قضایی و مسئولان عالی آن گرفته تا بحثی که همین چند روز اخیر در مورد اهدای 5 سکه بهار آزادی به بعضی از شخصیت های سیاسی و نظامی مطرح کرده هست. آنچه که در این بین قابل تامل هست، در افتادن احمدی نژاد با نهاد روحانیت هست؛ از آیت الله آملی لاریجانی گرفته تا حجج اسلام رییسی و مصباحی مقدم. فکر می کنید این کارها با چه نیتی صورت می گیرد؟

در چند روز گذشته بسیاری از خبرنگاران با من تماس گرفتند تا راجع به همین عنوان و رفتارهای ایشان و اطرافیان ارزش نظرم را بپرسند. ولی واقعیت این است که نمی خواهم حرفی در این مورد بزنم. البته بگویم که قصد ندارم غرور و تکبری به خرج بدهم. ولی ارزش خودم را اجل از این می دانم که راجع به این افراد صحبت کنم. فکر می کنم صحبت کردن در مورد این افراد اتلاف وقت و هدر رفتن انرژِی هست. به نظر من این کارها و حرکات اینقدر در سطح پایینی واقع شده است است که ارزش ندارد انسان خیلی به اینگونه پرسشها بپردازد. حقیقتش را بخواهید خیلی انگیزه ای جهت حرف زدن ندارم.

حرکات ایشان نشان می دهد که دارند تلاش مذبوحانه ای انجام می دهند. این نوع اقدامات، خیلی از چارچوب رفتارهای حکیمانه و عاقلانه فاصله دارد. آن افرادی که در سال‎های گذشته از او حمایت می کردند و تا حد زیادی او را بزرگ می کردند الان باید پاسخ بدهند. بالاخره سکوت آنها، سکوت مقبولی نیست. مردم پرسش می کنند که آیا این افراد که روزی حامی این آدم‎ها بودند، ساکتند؟ و آیا حرفی نمی زنند؟ راستش را بخواهید خیلی جهت این رفتارها و حرکات ارزشی قائل نیستم که وقت صرف آن کنم.

صحبت کردن در مورد احمدی‌نژاد، اتلاف وقت است / غرویان

فرمایش شما درست، ولی اگر کسانی همچون شما که لباس روحانیت بر تن دارید، نخواهند به این کارها پاسخ دهند، بیم آن می‎رود که استمرار این واکنش‌ها آسیبی جدی به نظام وارد کند. از یک طرف که حامیان دیروزشان ساکت هستند و از طرف برابر هم اگر کسی مانند شما نخواهد موضع‎گیری کند، احمدی نژاد خود را محق‎تر می بیند. آنچه که زیاد از اینها در آسیب شناسی این مساله مهم است اینکه در آن دوران قاطبه نهاد روحانیت از حامیان آقای احمدی نژاد بود. الان چطور در برابر چنین اقداماتی سکوت اختیار کرده اند؟ همان حمایت‏‎ها باعث شده است بود که بخشی از جامعه مذهبی کشور به احمدی‎نژاد رای بدهند.

البته ازاین بعدی که می گویید،مساله مهمی هست. من خودم در جلسه ای بودم که یکی از بزرگان داستانی را تعریف کرد. او گفت: شخصی در اهواز درمنبر بوده و فردی در آنجا خواب می بیند که آن منبری جهت او تعریف کرده که امام وقت به خوابش آمدند و گفته اند که رییس جمهور شما، احمدی نژاد است! این عنوان در وقت انتخابات رخ داده بود. من خودم در آن جلسه حضور داشتم و خیلی هم تعجب کردم که این استاد بزرگ چطور به خواب یک نفر با این واسطه ها اعتماد می کند و رییس جمهور مملکت را از زبان امام وقت معرفی می کند؟ خیلی تعجب کردم و الان برایم جای پرسش است که واقعا این کارهای آقای احمدی نژاد را هم امام وقت تایید می کند؟ آن استاد محترم تایید می کند؟ اینها باید پاسخ بدهند.

یک نفر از من پرسید که این چه کاری است که این افراد انجام می دهند؟ گفتم بروید از همان استاد بپرسید! به هرحال افرادی که تا این حد کارهای دولت‎های نهم و دهم را تایید می کردند و تا میزان زیادی ارزش او را اوج می بردند، حتی می گفتند یارانه ها پول امام وقت هست، بدانند که این سکوت جهت مردم محل پرسش هست. روحانیت نباید ساکت باشد. آن علما و بزرگان باید بیایند و مردم را توجیه کنند.

محسن غرویان اعتقاد است آنانی که در برابر کارها اخیر محمود احمدی‎نژاد و یاران نزدیکش سکوت کرده‌اند، در واقع قصد حمایت از او را دارند.

این امر چقدر ممکن است جهت پایگاه اجتماعی روحانیت مساله ساز شود؟

مردم اعتمادشان را به حرف های بزرگان از دست می دهند. قطعا اعتمادشان را به روحانیت از دست می دهند. کما اینکه تا حدود زیادی نیز از دست داده اند. به هرحال این حرکات باید بصورت براق به مردم توضیح داده شود. در واقع نوعی قانون شکنی و بی اعتنایی به شخصیت ها، علما و مسئولان کشوری در حال شکل گرفتن هست. این امر بی عدالتی است که در مورد یکسری افراد، سختگیری شود و در مورد بعضی اصلا برخوردی نشود و سکوت کنند. من هم مانند اکثریت مردم این سوالات را دارم و امیدواریم که حل شود.

صحبت کردن در مورد احمدی‌نژاد، اتلاف وقت است / غرویان

با توجه به شناختی که از بعضی شخصیت های حامی محمود احمدی نژاد همچون آیت الله مصباح دارید، می‎خواهم بپرسم که سکوت روحانیت و بخصوص همان افرادی که احمدی نژاد را گزینش شده است امام وقت می دانستند، حمایتی است یا از سر مصلحت هست، تا متهم به طرفداری بی حد و مرز از او در سال‎های گذشته نشوند؟

من معمولا در گفت وگوهایم تلاش می کنم اسم افراد را نبرم و مردم خود اینگونه پرسشها را تطبیق بدهند. ولی برداشت مردم و فهم عرفی از این سکوت ها، حمایت هست. یعنی اگر سکوت در جایی که نباید اتخاذ شود، اتفاق بیفتد، مردم می گویند این سکوت به معنای حمایت هست. به هر حال اگر کسی مخالف حرکات این مردها باشد، باید تصویر العملی از خود نشان دهد. مصاحبه ای، صحبت ای، سر جلسه درسی تذکری بدهد و یا توصیه ای بگوید که ما بفهمیم که نظرشان چیست.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: روحانیت | احمدی نژاد | احمدی نژاد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs